طراحی ناخن
طراحی ناخن

عکس جدید فاطما ل , مانتو سنتی 2015 , عکس های سریال معمای شاه , انواع لوستر چوبی , طراحی ناخن با لاک قرمز , مودیل مانتوو , دانلود اهنگ منو بارون جهانبخش و صادقی , مدل شلوار , کت و دامن , آهنگ لحظه از احسان خواجه امیری


چه كسی شماره «هفت میلیارد» می شود؟


 

 

چه كسی شماره «هفت میلیارد» می شود؟

 

طبق برآوردهای سازمان ملل، امسال هفت میلیاردمین انسان، حدود ۳۱ اكتبر (۹ آبان) در جایی از زمین متولد خواهد شد.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مطلب تكان دهنده تر این كه از این جمعیت درآستانه رسیدن به عدد هفت میلیاردی، حدود ۱.۴ میلیارد نفر شاهد تولد شش، پنج، چهار و سه میلیاردمین انسان بر روی زمین بوده اند.

طی قرن گذشته جمعیت بر روی كره زمین از افزایش چشمگیری برخوردار بوده است.

جمعیت شناسان انتظار دارند نرخ رشد جمعیت با كاهش روبه رو شود؛ اما تعداد قطعی به رشد خود ادامه داده و تا سال ۲۰۵۰ به ۹ میلیارد نفر خواهد رسید. «سایت لایوساینس» در گزارشی به نرخ رشد جمعیت و تغییرات موجود در جهان پرداخته است.

۱۸۰۵: تولد یك میلیاردمین انسان زمین

یك میلیاردمین انسان روی زمین بیش از دو قرن پیش متولد شد. برآوردهای جمعیت های تاریخی، كار سختی به نظر می رسد؛ اما اداره آمار آمریكا، جمعیت مردم را در سال ۸۰۰۰ پیش از میلاد، حدود پنج میلیون تن برآورد كرده است.

این تعداد تا ۱۰ هزار سال پیش و توسعه كشاورزی به همین منوال باقی بود. حتی پس از آن هم تا حدود سال ۵۰۰ پیش از میلاد، جمعیت انسانی به ۱۰۰ میلیون نفر رسیده بود.

از این زمان به بعد، شاخص رشد جمعیت افزایش پلكانی داشته و طی ۱۰۰ سال بعدی این میزان به ۲۰۰ میلیون نفر رسید؛ اما در حدود سال ۱۲۵۰ این میزان دو برابر شده و به ۴۰۰ تا ۴۱۶ میلیون رسید. طاعون و جنگ جان بسیاری از انسانها را تا پیش از دهه ۱۴۰۰ گرفت.

سال تولد یك میلیاردمین كودك زمین به طور دقیق مشخص نشده؛ اما احتمالا این اتفاق در حوالی سال ۱۸۰۵ بوده است. در این دوره، بتهوون، شنوایی خود را از دست داده، ناپلئون بر اروپا حكمرانی كرده و آفریقا هنوز تا حد زیادی برای اروپا مانند یك راز بزرگ باقی مانده بود.

۱۹۲۷: رقابت برای دومیلیاردمین كودك

شاید دستیابی به ركورد یك میلیاردمین انسان هزاران سال به طول انجامید، اما دومیلیاردمین كودك زمان در اواخر دهه ۱۹۲۰ و پس از یك قرن متولد شد.

این تاریخ به طور دقیق تر احتمالا در سال ۱۹۲۷ بوده؛ چرا كه طبق برآوردهای سازمان ملل، در سال ۱۹۳۰ جمعیت انسان ها بر روی كره زمین به ۲.۰۷ میلیارد نفر رسیده بود.

این رشد ناگهانی جمعیت در چارچوب پدیده ای موسوم به انتقال جمعیتی معنی پیدا می كند. در حالت انتقال، جمعیت ها از وضعیتی که سطح زاد و ولد و مرگ ومیر هر دو بالا و در نتیجه رشد جمعیت ناچیز است، به وضعیتی انتقال می یابد که در آن سطح زاد و ولد و مرگ ومیر هر دو پایین و باز هم رشد ناچیز است.

در میانه این انتقال، دوره ای وجود دارد كه نرخ مرگ و میر كاهش یافته اما مردم هنوز از فرزندان بسیاری برخوردارند. حتی با پایین آوردن نرخ تولد، باز هم به دلیل وجود والدین بالقوه، رشد جمعیت بالا خواهد رفت.

انقلابهای صنعتی و كشاورزی منجر به كاهش نرخ مرگ ومیر در جهان غرب در دهه ۱۷۰۰ شد، در حالی كه تا نسل ها بعد، نرخ موالید هنوز بالا بود. اكنون كشورهای توسعه یافته غربی میزان موالید را نیز پایین آورده اند، اما كشورهایی در جنوب صحرای آفریقا به تازگی وارد این مرحله انتقال شده اند.

دومیلیاردمین كودك زمینی در زمانی متولد شده كه اولین تماس بین كشورهای دو طرف اقیانوس اطلس (نیویورك به لندن) انجام شده و جهان در آستانه رکورد بزرگ بود.

۱۹۵۹: سه میلیاردمین انسان

سه میلیاردمین كودك، در زمان جنگ سرد در حدود ۱۹۵۹ متولد شد. اگر این كودك در غرب به دنیا آمده باشد، جزئی از نسل بمب گذار پس از جنگ جهانی دوم بوده است. در این حین، نرخ موالید در آمریكا از ۲.۸ میلیون نفر در سال در دهه ۱۹۳۰ و اوایل دهه ۱۹۴۰ به ۴.۳ میلیون نفر در اواخر دهه ۱۹۵۰ رسید.

در اوایل دهه ۱۹۶۰ و پس از تولد سه میلیاردمین انسان، نرخ رشد جمعیت بیش از دو درصد در سال افزایش داشت. طبق داده های اداره آمار آمریكا، این افزایش از دهه ۱۹۵۰ آغاز شده و در بین سال های ۱۹۵۹ و ۱۹۶۰ با یك سقوط همراه بوده است. این حالت در پی جهش بزرگ چین به جلو و صنعتی شدن فاجعه بار اتفاق افتاد كه طی آن میلیون ها تن كشته شده و نرخ زاد و ولد در چین كاهش یافت.

سال تولد سه میلیاردمین انسان همچنین اولین سالی است كه دانشمندان موفق به اعزام میمونها به فضا و بازگرداندن آنها به شكل سالم به زمین شدند. دالایی لاما به تبت فرار كرده و یك دولت در تبعید در هند بنا نهاد.

۱۹۷۴: یك میلیارد افزایش

تنها ۱۵ سال پس از دستیابی بشر به ركورد سه میلیارد نفر جمعیت، این ركورد در ۱۹۷۴ شكسته شد. این اتفاق خیلی سریع بوده و مردم از آن اطلاع داشتند. در سال ۱۹۶۸ یك زیست شناس در كتابی به هشدار در مورد ازدیاد جمعیت و احتمال قحطی در دهه ۱۹۷۰ پرداخت. اگرچه این پیشگویی ها محقق نشد، اما نگرانی های دیگر مانند انقراض های بزرگ و ترس از یك بیماری همه گیر باقی مانده است.

چهار میلیاردمین كودك در شرایط خوش بینانه ای متولد نشده؛ اما جهان طی ۱۵ سال گذشته و پس از تولد سه میلیاردمین انسان، تغییرات زیادی را شاهد بود.

۱۹۸۷: ۱۱ ژوئیه، زادروز پنج میلیاردمین انسان

سازمان ملل روز ۱۱ ژوئیه ۱۹۸۷ را به عنوان زادروز پنج میلیاردمین انسان معرفی كرد.

این اتفاق به قدری تكان دهنده بود كه امروزه از این روز به عنوان روز جهانی جمعیت یاد می شود.

مردم در دهه ۱۹۸۰ مانند ۱۹۷۰ از افزایش جمعیت نترسیده و آكادمی ملی علوم آمریكا در سال ۱۹۸۶ طی گزارشی اظهار كرد كه زمان اوج رشد جمعیت گذشته و نرخ موالید در كشورهای در حال توسعه به شدت كاهش یافته است.

پنج میلیاردمین كودك زمینی به طور رسمی از سوی سازمان ملل «ماتج گاسپر» معرفی شده كه از اهالی كرواسی است. چگونگی كشف این كودك بسیار جالب است؛ چرا كه توجه جهانی در پی چهاردهمین بازی های جهانی دانشگاهی در زاگرب كرواسی به این شهر معطوف شده بود.

۱۹۹۹: تولد شش میلیاردمین نوزاد

كودك شش میلیاردم در تاریخ ۱۲ اكتبر ۱۹۹۹ در سارایووی بوسنی هرزگوین متولد شده و عدنان نویس نام دارد. این لقب در پی حضور كوفی عنان، دبیر كل وقت سازمان ملل در این شهر به عدنان اعطا شد.

در كمتر از ۷۵ سال، جمعیت جهان سه برابر شد. نرخ مرگ میر در سال ۱۹۹۹ به نسبت سال ۱۹۵۰ به نصف رسیده بود، در حالی كه متوسط امید به زندگی جهانی در همین زمان از ۴۶ به ۶۶ سال افزایش یافته بود.

جالب این كه عدنان به عنوان شش میلیاردمین كودك زمین، یا هر كودك دیگری كه این عنوان را به دوش می كشد، در جهانی متولد شد كه نرخ جمیت، جوانتر از پیش بوده است. در سال ۱۹۹۹ بیش از یك میلیارد انسان بین سن ۱۵ تا ۲۴ سال وجود داشت.

۲۰۱۱: سال جهان هفت میلیاردی

چه كسی هفت میلیاردمین كودك زمین خواهد بود؟ اگرچه سازمان ملل تاریخ تولد این كودك را در ۳۱ اكتبر امسال تخمین زده، اما اداره آمار آمریكا از اعداد محتاطانه تر استفاده و فوریه ۲۰۱۲ را برای این اتفاق مشخص كرده است.

آژانس بین المللی حمایت از كودكان (پلن اینترنشنال) بر روی استان پرجمعیت اوتارپرادش در كشور هند به عنوان محل زندگی هفت میلیاردمین انسان شرط بندی كرده و قصد دارد در حركتی جالب به منظور جلب توجه به مشكل سقط جنین جنسیتی در هند، یك شناسنامه كودك دختر را در تاریخ ۳۱ اكتبر در این منطقه ارائه كند.

ركورد بعدی این جهان رو به رشد در كجا قرار دارد؟ سازمان ملل تخمین زده كه كودك شماره هشت میلیارد، احتمالا در سال ۲۰۲۵ به دنیا خواهد آمد.

طبق گزارش جمعیت ۲۰۱۰ این سازمان، نه میلیاردمین انسان كمی قبل از سال ۲۰۵۰ متولد شده و ركورد جمعیت ده میلیارد نفری در سال ۲۱۰۰ خواهد شكست..... /  گزارش : خبرگزارى ايسنا

2018-08-05 |

 
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
لیپوماتیک
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
نقش دینگ در صنعت حمل و نقل
عوارض روغن خراطین
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
انجام پایان نامه مدیریت
نمایندگی برندها در ایران
فروشگاه اسباب بازی بازیجو

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


 

 

<-LinkTitle->

 

 

همه کسانی که نمی خواهند طلا ارزان شود
رای دادن خاتمی توبه نبود/احمدی نژاد دنبال انتصاب آدم های ویژه است
اتلتیک بیلبائو صفر – رئال مادرید 3: قهرمانی شماره 32
مدل های بسیار شیک عینک دخترانه2012
بزرگترين هتل زيرآبي جهان + تصاوير
اعدام اغفال کننده دختران در تبریز
حمله شبانه دزدان نقابدار!
در روز مادر سلامتی را به مادرتان هدیه کنید
نگرانی یالثارات از تکرار پروژه «هر ۹ روز یک بحران» توسط جریان انحرافی
احمدی مقدم: با تخلفات داخل خودروها برخورد می کنیم، خودرو حریم شخصی نیست (+عکس)
قرارداد ويسي باپيکان وجاهت قانوني ندارد
کيم کارداشيان و يک عشق تازه در زندگي +عکس
وحشتناك‌ترين آزمايش داروين بازيابي شد
محمدپور قهرمان وزنه برداری جوانان جهان شد
اخبار المپیک 2012 لندن-مشعل المپیک ربوده شد
مقاله درباره معاد (قسمت اول)
پر کردن چاله های زندگی با عشق
آموزش نگهداری درست خرگوش
حادثه دلخراش قطار مرگ در سالگرد ازواج
ادعای تازه درباره کشف‌ اورانیوم 27درصدی در فردو
عکس روز: هیئت مدیره زوج استقلال!
بررسی برخی آیین‌های ازدواج بین اقوام ایرانی
زیباترین کتابخانه های دنیا
نشست رونمایی از آلبوم «روی دیگر» با حضور بهرام رادان (خواننده)،
پورمحمدی: فشار اقتصادی زياد است ولی امان مردم بريده نشده
قصه بی پایان نمایش های سیاسی در حرم امام (ره) و قطع سخنرانی سید حسن خمینی و احمدی نژاد / لاقل حرمت حرم امام (ره) را نگه دارید
تذکر رسمی به قلعه‌نویی و باشگاه استقلال: با این دلال ممنوع‌الفعالیت کار نکنید
اگر بچه می‌خواهید با این غذاها دوست شوید
نرخ تورم چین کاهش یافت
قتل باورنکردنی ۵ زن بخاطر آواز خواندن در مجلس عروسی !!+ عکس
فرانسه 1- انگلیس1؛احتیاط دردونتسک
احمدي‌نژاد: توجه خاص به اساسنامه خانه سينما، وظيفه سينماگران است
المپیک لندن - اختصاص مسير ويژه براي المپيكي ها
عجیب ترین مسابقات ورزشی حیوانات+عکس
ناامیدی تیم مذاکره کننده ایرانی از موفقیت آمیز بودن نشست مسکو
محكوميت زن چيني به مرگ در پي آدم‌ربايي و قاچاق بيش از 200 نوزاد
جزئیات کارنامه ضعیف سیاستهای پولی و بانکی/ بانک مرکزی مردود شد
درد در نخستين رابطه زناشویی در شب زفاف
دختری که قصد دارد گوسفندهاي فوتباليست پرورش دهد! +عکس
میلاد امام سجاد علیه السلام

 

 

RSS 2.0