طراحی ناخن
طراحی ناخن

عکس جدید فاطما ل , مانتو سنتی 2015 , عکس های سریال معمای شاه , انواع لوستر چوبی , طراحی ناخن با لاک قرمز , مودیل مانتوو , دانلود اهنگ منو بارون جهانبخش و صادقی , مدل شلوار , کت و دامن , آهنگ لحظه از احسان خواجه امیری


ایران و عراق در چاه دشمنی نمی‌افتندایران و عراق

با گذشت بیش از ۶ سال و چند ماه از سرنگونی رژیم صدام و برقراری حكومت جدید در عراق، گاهی روابط این كشور با ایران كه بر همكاری دوجانبه و صمیمانه تغییر جهت داده بود دچار التهاب‌هایی می‌شود و تقریبا تمامی تنش‌های به وجود آمده میان ۲ كشور تحت تاثیر فضاسازی رسانه‌های مغرض عربی و بعضا غربی است، ولی گاهی همراهی برخی مسوولان دولت عراق با این فضاسازی‌ها مساله‌ای است كه ابهام روابط را بیشتر نمایان می‌كند.

جمعه شب (۲۷ آذر) خبری در خبرگزاری‌ها و شبكه‌های خبری ظاهر شد كه شوكی در روابط ایران و عراق محسوب می‌شد و حتی انتشار آن بلافاصله بر بازارهای نفتی جهان تاثیر گذاشت و قیمت نفت را بیش از ۵۰ سنت در هر بشكه افزایش داد.

خبر این بود: سربازان ایران به یكی از چاه‌های نفتی فكه در جنوب عراق حمله كردند و ضمن پایین كشیدن پرچم عراق، پرچم جمهوری اسلامی ایران را بر فراز آن برافراشتند.

شبكه‌های عراقی ضد ایرانی مانند الشرقیه و البغدادیه بر این خبر بسیار مانور دادند و بی‌درنگ مدعی شدند كه این حركت جزیی از نقشه از قبل طراحی شده ایران برای تصرف خاك عراق و الحاق مناطق جنوبی آن به خاك خودش است.

برخی از این شبكه‌ها نیز با تبلیغ یكی از احزاب تندرو عراقی مدعی شدند ایران قصد دارد مرزهای خود را به سمت غرب گسترش دهد و مناطق مركزی و جنوبی عراق را به خاك خود ضمیمه كند. بسیار واضح بود كه این تبلیغات دقیقا برای به میدان طلبیدن دیگر احزاب سیاسی عراقی متمایل به ایران و تهییج و تشویش افكار عمومی عراقی و عربی علیه جمهوری اسلامی ایران طراحی شده بود.

ساعتی پس از اعلام این خبر، وزارت كشور عراق اعلام كرد هیچ درگیری و برخوردی میان نیروهای ایرانی و عراقی صورت نگرفته و شمار سربازان ایرانی كه به چاه نفتی فكه آمده و پرچم ایران را جایگزین پرچم عراق كردند، ۱۱ نفر بوده است. این وزارتخانه تاكید كرد، سربازان ایرانی همچنان در محل حاضر هستند و كنترل چاه را به عهده دارند.

دقایقی بعد اعلام شد كه جلسه فوری میان مقام‌های ارشد عراقی برای بررسی این موضوع تشكیل شده است. پس از آن دولت عراق اعلام كرد سفیر ایران در بغداد صبح شنبه برای توضیح دلایل اتفاق رخ داده، احضار شده است.

همزمان دولت و وزارت امور خارجه عراق اعلام كرد، به دنبال حل مسالمت‌آمیز این قضیه هستند و به هیچ عنوان قصد ندارند در روابط خود با ایران تنش ایجاد كنند.

علی دباغ، سخنگوی دولت عراق نیز گفت: به سفیر عراق در تهران ابلاغ كرده‌ایم كه اعتراض ما را به گوش مقامات ایرانی برساند و برای حل این مساله فورا اقدام كند. وی همچنین با تاكید بر این‌كه به هیچ عنوان در پی برخورد و تنش با ایران نیستیم، تصریح كرده است: می‌كوشیم مشكلات خود را از راه‌های دیپلماتیك حل و فصل كنیم.

بعضی منابع خبری در عراق از عقب‌نشینی سربازان ایرانی از خاك عراق خبر دادند؛ اما علی الخفاج، معاون وزیر كشور عراق تاكید كرد كه نیروهای ایرانی همچنان در محل حضور دارند. برخی منابع خبری دیگر نیز اعلام كردند كه تعداد چاه‌های به كنترل درآمده توسط ایران ۴حلقه است.

در همین حال، برخی خبرگزاری‌های داخلی كشورمان گزارش كردند كه شركت ملی نفت ایران تصرف این چاه نفتی را تكذیب كرده است. خبرگزاری عراق نیز اعلام كرد ایران گفته است به هیچ عنوان به دنبال تنش با بغداد نیست و تلاش می‌كند مشكلات مرزی خود با عراق را از طریق مذاكره و راه‌های دیپلماتیك حل و فصل كند. در حالی كه حسن كاظمی‌قمی، سفیر ایران در عراق خبر تصرف چاه‌های نفت فكه توسط نیروهای ایرانی را تكذیب كرد رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه این اخبار را یك اقدام بی‌اساس تبلیغاتی با هدف ملتهب كردن فضای مناسبات متین ایران و عراق در آستانه تحولات مهم و رخدادهای سرنوشت‌ساز انتخابات پارلمانی عراق دانست و این‌گونه رویكردهای غیرحرفه‌ای را ناكارآمد و غیرقابل ارزش توصیف كرد. وی با اشاره به مفاد معاهده ۱۹۷۵ خاطرنشان كرد: ما و مقامات عراقی همواره درباره مسائل مرزی از خلال رایزنی‌های دیپلماتیك و ساز و كارهایی كه معاهده ۱۹۷۵ الجزایر مشخص كرده، موضوع را مورد بررسی و تبادل نظر قرار داده و در این‌باره مفاد معاهده فوق برای حل این گونه امور ‌وضعیت را كاملا روشن كرده است.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد نیز در واكنش به جوسازی برخی رسانه‌های غربی و عربی برای برهم زدن روابط كشورمان با عراق این روابط را دوستانه و مستحكم توصیف كرد.

● جوسازی‌های رسانه‌ای روابط ایران و عراق را مخدوش نمی‌كند

دو كشور و ملت ایران و عراق از اشتراكات فرهنگی،‌ تاریخی و مذهبی ریشه‌داری برخوردارند و علی‌رغم وقوع جنگ تحمیلی، هیچ‌گاه این دو كشور از یكدیگر جدا نشده‌اند.

روابط برادرانه ۲ ملت ایران و عراق دارای ریشه‌های تاریخی و فرهنگی مشترك و مستحكم است و تحت تاثیر شایعات و اخبار دروغ برخی رسانه‌ها قرار نمی‌گیردبا وجود این‌كه عراق جزیی از جهان عرب به شمار می‌آید، ولی روابط ایران و عراق ریشه‌دارتر از روابط عراق با سایر كشورهای عربی ارزیابی می‌شود. روابط حسنه دو كشور در برخی موارد موجبات ناخرسندی برخی كشورها از جمله آمریكا شده، به نحوی كه برخی از مقامات بر این عقیده هستند كه آمریكا هرگز تحمل این را ندارد كه روابط میان دو كشور همسایه را در بهترین شرایط ببیند.

كمك به حفظ تمامیت ارضی، برقراری نظم و امنیت و گسترش اقتدار مردمی در عراق از اهداف جمهوری اسلامی ایران است كه بارها از زبان مقامات كشور نیز این مواضع اعلام شده است. ایران به عنوان مهم‌ترین همسایه عراق همواره از روند دولت‌سازی در این كشور حمایت كرده و بعد از سقوط صدام در كنار ملت عراق بوده است. به طوری كه محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور كشورمان نیز با اشاره به این مسائل، روابط دو كشور را بسیار عمیق و الگویی برای روابط سایر كشورها برشمرده است. گسترش روابط دو كشور در برخی موارد ناخرسندی برخی مقامات و جوسازی‌های رسانه‌های غربی را به همراه داشته است، به‌طوری كه اخیرا سوءتفاهم بر سر یك چاه نفتی میان دو كشور مستمسكی برای این امر شده است.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس گروه دوستی ایران و عراق در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «جام‌جم» با اشاره به جوسازی‌های رسانه‌های‌غربی درخصوص سوءتفاهم به وجود آمده میان دو كشور در منطقه عمومی فكه و بر سر یك چاه نفت، تاكید دارد كه روابط دو كشور قطعا با جوسازیها، مخدوش نخواهد شد.

عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس پیش‌آمدن سوءتفاهم‌ را موضوعی عادی دانست و خاطرنشان كرد: روابط، سفرها و تردد مقامات و گسترش روابط دیپلماتیك نشان‌دهنده روابط خوب دو كشور است و رسانه‌ها و برخی دولت‌های غربی كه از دور جدید روابط خوب ایران و عراق ناخرسند هستند، از هر موضوعی برای ایجاد اختلاف بین دو كشور بهره‌برداری می‌كنند. نماینده مردم اسلام‌آباد غرب تاكید كرد: سوءتفاهم‌ها در مسائل ارضی و آبی قابل حل است و اختلافات در نقشه مرزی با دیدگاه‌های كارشناسی حل خواهد شد.

وی با بیان این ‌كه باید درخصوص تاسیسات،‌ اماكن و نقاط مرزی میان دو كشور گفتگوهای دپیلماتیك صورت گیرد اعلام كرد: سوءتفاهم به وجود آمده بین ایران و عراق طبیعی است و البته دامن زدن به این سوءتفاهم‌ها از سوی رسانه‌های غربی نمی‌تواند در روابط میان ایران و عراق خدشه‌ای وارد كند. وی افزود: با توجه به این‌كه میان ایران و عراق حدود ۸ سال جنگ وجود داشته، لذا نظام مرزی میان دو كشور هنوز به صورت جدی به وجود نیامده، لذا این اتفاق منجر به برخی سوءتفاهم‌ها شده است. این نماینده مجلس تاكید كرد روابط خوب دو كشور دوست و برادر با جوسازی رسانه های غربی مخدوش نخواهد شد.

محمود عثمان، عضو پارلمان عراق نیز در گفت‌وگو با فارس گفت: مقامات عراقی همواره درباره مسائل مرزی از خلا‌ل رایزنی‌های دیپلماتیك و سازوكارهایی كه معاهده ۱۹۷۵ الجزایر مشخص كرده است موضوع را بررسی كرده و مورد تبادل نظر قرار داده‌ایم و در‌این‌باره مفاد معاهده فوق برای حل اینگونه امور وضعیت را كاملا‌ روشن كرده است.

● جوسازی رسانه‌های عربی و غربی

در این میان به نظر می‌رسید برخی رسانه‌های عربی و غربی برای برهم زدن روابط دوستانه و برادرانه ۲كشور عراق و ایران تلاش می‌كنند. غافل از آن كه روابط ۲ملت ایران و عراق دارای ریشه‌های تاریخی و فرهنگی مشترك و مستحكم است. این رسانه‌ها و برخی گروه‌ها در تلاشند تا در همه زمینه‌ها روابط ۲ ملت ایران و عراق را از طریق نشر شایعات و اخبار غیر واقعی خدشه‌دار كنند.این درحالی است كه همه تلاش‌ها همان طور كه مسوولان ۲ كشور می‌گویند در بعد تبلیغاتی از سوی منابع و عوامل مخالف روابط ۲ كشور مطرح شده است و به هیچ وجه بر روابط عمیق میان ۲ كشور تاثیرگذار نخواهد بود. این شایعات (خبر تصرف یك چاه نفت درعراق) با اغراض خاص و با هدف ضربه زدن به روابط بسیارخوب و رو به توسعه ایران و عراق در آستانه برگزاری انتخابات در عراق مطرح می‌شود. آنچنان كه سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق در این باره كه در شرایط كنونی به چه دلیل برخی رسانه‌های منطقه‌ای و غربی چنین شایعاتی را منتشر می‌كنند؟ می‌گوید: عراق در آستانه برگزاری انتخابات است و به طور قطع عده‌ای نمی‌خواهند روند دموكراسی در این كشور ادامه یابد. همچنین این شایعات با اغراض خاص و با هدف متشنج‌كردن روابط ۲ كشور مسلمان و همسایه ایران و عراق مطرح می‌شود كه به طور قطع هیچ گونه تاثیری در روابط رو به گسترش و دوستانه ۲ كشور ندارد.

 

 

 

2017-01-29 |

 
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
لیپوماتیک
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
نقش دینگ در صنعت حمل و نقل
عوارض روغن خراطین
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
انجام پایان نامه مدیریت
نمایندگی برندها در ایران
فروشگاه اسباب بازی بازیجو

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


 

 

<-LinkTitle->

 

 

ورزشی که حافظه شما را چند برابر می کند
اگر كسي عاشق شما بود اما شما عاشق او نبوديد !؟
قلعه هزار درب آثار باستانی استان ایلام
شوخي با نامحرم ازطريق اس ام اس
بیوگرافی هوشنگ حریرچیان بازیگر ساختمان پزشکان
سامان ارسطو، بازیگری كه بعد از ۴۲ سال تغییر جنسیت داد + تصویر
کارت پستال ویژه شبهای قدر
شاگردان كی روش چهارم آسیا ۵۳ جهان
ترابيان:ملي‌پوشان بايد برند معتبري بپوشند
پیشگیری از چاقی کودکان با صبحانه
ابراز نگراني اسراييل از توليد راكت هاي جديد ضد زره در ايران:‌ تانک هایمان در خطرند
تقاضاي ايران براي انتقال میلیاردها دلار به جزیره مالت / مقامات مالت نپذیرفتند و به آمریکا راپورت دادند!
آخرین قیمت سیم كارت تلفن همراه
فوتسال پيروزي را متحول خواهيم كرد
کشف۳۹۷ میلیارد تومان کالای قاچاق
قاتل حادثه پل مدیریت اعدام شد
وقوع زلزله در باغ ملك خوزستان
طلب چایكاران تامین اعتبار نشد
نظر مراجع تقلید: ثبت نام عمره با وام حرام است
صنایع دستی چین
جوجه پنگوئنی كه والدینش رهایش كردند(عکس)
ابهام در رفت ؛ تردید در برگشت: مشایی کجاست؟
زمان بارداری خود را به تاخیر نیندازید چرا که ...
شبانه گریخت!
سکوت موسوی خویینی ها در باره پرونده انفجارنخست وزیری شکست
آتش سوزی بزرگ در فروشگاه رنگ
لاریجانی: از شکایت نمایندگان از رئیس جمهور عبور نمی کنیم
ماجرای غم انگیز پدری که پسر 5/2 ساله اش را با بنزین به آتش کشید!
ريزش مو پس از زايمان طبيعي است
دلایل نداشتن اعتماد به نفس را دور بیندازید!
مدل لباس زمستانی مردانه سری دوم
قیمت برنج بالا می رود!
بهمنی:وام خرید مسکن خبرنگاران به شورای پول و اعتبار می رود
«یه حبه قند»؛ پرچالش ترین فیلم سال سینمای ایران
چرا نمی‌توانید وزنتان را كم كنید؟عواملی كه مانع از كاهش وزن می شوند
عناوین روزنامه های دوشنبه 09 آبان 1390
ازدواج دردناک دختر8 ساله با پسر12 ساله+عکس
کارت پستال عید قربان(سری دوم)
۴۵ هزار زنبوردار تا ۲۷ آبان ماه بیمه خواهند شد
بغداد: سپاه قدس فعالیتی در عراق ندارد/ علی موسی را به ایران نمی دهیم

 

 

RSS 2.0